Edyta
Administrator
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 8046
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/4
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Nie 10:18, 03 Paź 2010 Temat postu: Budowa mózgu w skrócie-czyli skąd się biorą moje objawy |
|
|
Mózg człowieka stanowi niesłychanie złożona strukturę, odpowiedzialną za nasze funkcjonowanie w środowisku. Składa się on z miliardów komórek nerwowych, tworzących większe i mniejsze podjednostki. Każda z części mózgu pełni inną, specyficzną dla siebie i ważną funkcję. Odpowiednie połączenie i koordynacja wszystkich części pozwala nam cieszyć się pełnią sprawności zarówno fizycznej, jak i intelektualnej.
Mózg składa się z dwóch półkul. Ponieważ szlaki przewodzące impulsy do całego ciała krzyżuję się przechodząc na drugą stronę, prawa półkula
kontroluje funkcje lewej połowy ciała, a lewa - prawej. Dlatego guz położony np. w prawej półkuli spowoduje niedowład lewych kończyn.
Najczęstszym objawem guzów mózgu są bóle głowy, nudności i wymioty. Jeden na trzech pacjentów z guzem mózgu zgłasza się po raz pierwszy do lekarza właśnie z powodu bólów głowy. Guz rosnący w zamkniętej przestrzeni, jaką jest czaszka, powoduje wzrost ciśnienia i powstanie tzw. ciasnoty śródczaszkowej.
Zwykle ból głowy jest bardzo silny i zmusza chorego do szukania pomocy
u lekarza już po krótkim czasie. W rzadszych przypadkach, niewielki lub
umiarkowany ból głowy, towarzyszy choremu przez kilka tygodni. Taki ból zwykle ustępuje po powszechnie stosowanych lekach przeciwbólowych, jednak, gdy lek przestaje działać, uporczywie nawraca. Zdarza się, że ból głowy jest najsilniejszy w określonej porze dnia, np. rano, a potem samoistnie ustępuje.
Wszystko, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz czaszkowego, jak np. kaszel, defekacja czy ćwiczenia fizyczne, mogą spowodować nawrót dolegliwości.
Objawem znacznego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego może być spowolnienie lub nadmierna senność. Objawy te mogą mieć różny stopień nasilenia, jednak zawsze wymagają konsultacji lekarza.
U około 1/4 chorych na guzy mózgu pierwszym objawem choroby jest
wystąpienie pierwszego w życiu napadu padaczkowego. U kolejnych, około 40% chorych na guzy mózgu, padaczka może pojawić się w dalszym przebiegu choroby. Drgawki mogą obejmować jedną rękę lub nogę, albo dotyczyć całego ciała. Zdarzają się też zupełnie inne napady, tzw. bezdrgawkowe. Chory słyszy wówczas dźwięki lub odczuwa nieprzyjemne zapachy.
Przy nerwiaku nerwu słuchowego częstymi objawami jest również - niedosłuch odbiorczy( pogorszenie zrozumiałości mowy),wystąpienie szumów usznych dysfunkcja nerwu trójdzielnego -występuje w guzach zaawansowanych. Może to być drętwienie w obrębie twarzy, policzka, ból zębów, pieczenie języka, zmniejszenie unerwienia rogówki, osłabienie czucia na twarzy. Guzy uciskające pień mózgu mogą powodować ucisk i dysfunkcję zwoju nerwu trójdzielnego po stronie
Inne objawy guzów mózgu są bezpośrednio zależne od lokalizacji guza, a ich przyczyną jest uszkodzenie przez rosnący guz określonych struktur. Dochodzi wówczas do zaburzenia funkcji narządu, kontrolowanego przez dany obszar mózgu.
Płat czołowy - jest największym płatem mózgu, stad, na zasadzie
rachunku prawdopodobieństwa, najczęściej właśnie tu rozwijają się guzy
mózgu. Objawem guza płata czołowego może być zmiana osobowości,
zaburzenia zachowania, apatia lub agresja, utrata zainteresowań,
trudności w planowaniu i dezorganizacja, niedowład części twarzy, ręki albo nogi, utrata lub zaburzenia węchu, trudności z mowa.
Płat skroniowy - objawem guza w tej lokalizacji najczęściej są napady
padaczkowe połączone z odczuwaniem nieprzyjemnych zapachów,
wrażeniem, że już się coś przeżyło (déja vu) lub innymi nietypowymi
odczuciami. Mogą też pojawić się trudności z mowa. W płacie skroniowym
zlokalizowane są też ośrodki umożliwiające nam rozumienie i interpretację słyszanych dźwięków np. szczekanie psa. Ponadto obszar ten pełni ważną funkcję w zapamiętywaniu.
Manifestacją guzów płata ciemieniowego są często zaburzenia mowy,
używanie nieadekwatnych słów, zapominanie nazw przedmiotów lub
trudności w zrozumieniu mowy. Mogą też pojawić się problemy z czytaniem i pisaniem oraz zaburzenia czucia części ciała. Płat ciemieniowy pełni rolę koordynatora wszystkich naszych zmysłów, łącząc ruch ze zmysłem wzroku, słuchu czy dotyku. To dzięki niemu, nawet bez kontroli wzroku, muśnięcie kocim ogonem rozpoznajemy bezbłędnie jako pieszczotę domowego pupila.
Płat potyliczny - odpowiada za widzenie i interpretację rozpoznawanych
obrazów. Guzy w tej okolicy mogą powodować pogorszenie lub utratę
widzenia po jednej stronie.
Móżdżek - leżący w tylno-dolnej części mózgu, odpowiada za koordynację i precyzję ruchów. Dzięki prawidłowej funkcji móżdżku możemy wykonywać precyzyjne ruchy, grać na pianinie czy też prawidłowo balansować ciałem utrzymując równowagę w czasie jazdy na rowerze. Guzy móżdżku mogą być przyczyna zaburzeń równowagi, braku koordynacji, niezborności, zwłaszcza przy wykonywaniu precyzyjnych czynności, a także nudności i zawrotów głowy.
W pniu mózgu zlokalizowane są najważniejsze ośrodki kontrolujące
podstawowe funkcje życiowe, takie jak bicie serca, oddychanie, ciśnienie
krwi. Ponadto przez pień mózgu przechodzi dziesięć z dwunastu tzw.
nerwów czaszkowych, które kontrolują ruchy gałek ocznych, mięśni twarzy i szyi, języka, a także smak i słuch. Ich uszkodzenie przez rosnący guz może manifestować się podwójnym widzeniem, zaburzeniami mowy, połykania, krztuszeniem się.
Czasem guzy płata czołowego i skroniowego mogą rosnąć bardzo długo, nie powodując istotnych objawów. W innych lokalizacjach do upośledzenia stanu neurologicznego dochodzi zwykle wcześniej, co przyczynia się do wcześniejszego postawienia diagnozy.
Ostatnio zmieniony przez Edyta dnia Wto 17:34, 03 Lip 2012, w całości zmieniany 5 razy
|
|