Forum WSZYSTKO O NERWIAKU Strona Główna WSZYSTKO O NERWIAKU
nerwiak nerwu słuchowego,guz mózgu, forum osób dotkniętych guzem, leczenie, gamma knife, pomoc
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dysfunkcja nerwu trójdzielnego
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WSZYSTKO O NERWIAKU Strona Główna -> Rehabilitacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz
Mega Papudron



Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 3587
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Chicago
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 20:43, 26 Lut 2010    Temat postu:

Edyta, w zamknietym temacie "Nerwiak nerwu sluchowego" ( nie moge wejsc w ten watek bo jest zamkniety ) piszesz "... Dysfunkcja nerwu trojdzielnego wystepuje w guzach zaawansowanych. Moze to byc dretwienie w obrebie twarzy, policzka, bol zebow, pieczenie jezyka...". Ja wszystkie te objawy mialem naraz, teraz jest troche lepiej. Moje pytanie: czy Twoim zdaniem wlasciwe byloby przeprowadzenie badania potencjalow z pnia mozgu ABR ( piszesz o tym ) i o czy skrot ABR to skrot anglojezyczny. Niestety bylem u kilku neurologow i zaden nie zasugerowal takiego badania. W moim przypadku lekarzem prowadzacym... jestem ja.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Beta
Mega Papudron



Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 2810
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:18, 26 Lut 2010    Temat postu:

janusz moze to ci sie na cos przyda Smile

Dysfunkcja nerwu trójdzielnego

Dysfunkcja nerwu trojdzielnego stwierdzana jest w guzach zaawansowanych, rozrastających się w kącie mostowo-móżdżkowym w kierunku przednim i górnym. W związku z dużym obszarem zaopatrzenia nerwu V, objawy zaburzeń jego czynności są dość różnorodne. Może to być drętwienie w obrębie twarzy, policzka, ból zębów (zwykle przednich żuchwy), pieczenie języka, zmniejszenie unerwienia rogówki, osłabienie czucia na twarzy i w jamie ustnej, a w bardzo rozległych guzach - osłabienie mięśni żwaczy i skrzydłowych. W typowych przypadkach ewolucja objawów z zakresu nerwu trójdzielnego następuje wraz z rozwojem guza. Najpierw pojawia się znieczulenie rogówki, stwierdzane podczas badania odruchu rogówkowego. Następnie stwierdza się mrowienie w środkowej części twarzy, nieco poźniej w częściach górnej i dolnej, a dalej, w tej samej kolejności, rozwija się niedoczulica. W końcu występuje zanik czucia. W bardzo zaawansowanych guzach istnieje osłabienie i atrofia mięśni żwaczy. Guzy uciskające pień mózgu mogą powodować ucisk i dysfunkcję zwoju nerwu trójdzielnego po stronie przeciwnej. W rzadkich przypadkach dysfunkcja nerwu V może być pierwszym objawem nerwiaka nerwu słuchowego.

Zaburzenia czynności nerwu twarzowego występują rzadko i rozwiją się stopniowo. Szacuje się, że występują u około 10% pacjentów. Podobnie jak w przypadku nerwu trójdzielnego, odporność włókien motorycznych na ucisk jest znacznie większa niż włókien czuciowych, stąd pierwsze objawy pochodzą zazwyczaj z zakresu nerwu pośredniego. Dotyczy to objawu Hitselbergera, polegającego na znieczuleniu łódki małżowiny usznej i części przewodu słuchowego zewnętrznego, który można stwierdzić przy bardzo dokładnym badaniu u 95% pacjentów. Objaw ten jest jednak trudny do jednoznacznej oceny, co zmniejsza jego znaczenie w praktyce klinicznej. Ucisk na włókna czuciowe nerwu twarzowego może powodować tępy ból ucha. Ze względu na wiele innych możliwych przyczyn bólu ucha, ustalenie częstości występowania tego objawu jest trudne. Dysgeusia i wysychanie oka wynikające z zaburzeń w zakresie unerwienia nerwu pośredniego są spotykane sporadycznie. Zaburzenia funkcji ruchowej nerwu twarzowego mogą występować w postaci niedowładu, jak również tików bądź skurczów mięśniowych. Dotyczy to zwłaszcza gałęzi jarzmowej nerwu twarzowego. Wszystkie powyższe objawy zaburzeń motoryki twarzy mogą występować jednocześnie.

Jest rzeczą powszechnie akceptowaną, że istnienie zaburzeń czynności motorycznej nerwu twarzowego przy małych guzach rodzi podejrzenie innej niż nerwiak nerwu słuchowego patologii w kącie mostowo-móżdżkowym.

Dysfunkcja pozostałych nerwów czaszkowych, zwłaszcza IX, X i XI spotykana jest jedynie w bardzo zaawansowanych guzach lub gdy współistnieje nerwiak otworu szyjnego. Manifestuje się to klinicznie jako dyzartia, dysfagia, zachłystywanie lub chrypka.



ABR - Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu
Badanie ABR (ang. ABR - Auditory Brainstem Response)
polega na rejestrowaniu czynności bioelektrycznej powstającej w wyższych piętrach drogi słuchowej (w pniu mózgu), w odpowiedzi na bodźce słuchowe podawane do ucha.

Jest to najbardziej popularna, nieinwazyjna metoda obiektywnego badania słuchu. Stosuje się ją zarówno w badaniach przesiewowych jak i diagnostycznych. Pozwala wykryć uszkodzenia słuchu w obszarze ucha środkowego, ślimaka, nerwu słuchowego i pnia mózgu. Badanie przeprowadza się w stanie czuwania albo w śnie - fizjologicznym bądź wywołanym lekami. Na głowie lekarz umieszcza trzy elektrody, rejestrujące zapis powstający podczas podawania do ucha dźwięku przez słuchawkę. Badanie jest bezpieczne, trwa od kilku do kilkunastu minut. Prawidłowe odpowiedzi zarejestrowane przez komputer świadczą o prawidłowym funkcjonowaniu drogi słuchowej do poziomu pnia mózgu. Informują nie tylko o progu słuchu, ale także o przewodnictwie w strukturach układu nerwowego. Jest to przydatne przy diagnostyce stwardnienia rozsianego (SM), a także przy poszukiwaniu procesów rozrostowych w obrębie nerwu słuchowego lub dróg nerwowych.



Jak leczy się neuralgię nerwu trójdzielnego?

W początkowej fazie leczenia neuralgii nerwu trójdzielnego zazwyczaj stosuje się leki rozkurczające. Również niektóre leki antydepresyjne wykazują dużą skuteczność w zwalczaniu objawów.

Czasami podawanie leków jest nieskuteczne lub powoduje niepożądane skutki. Skuteczność leczenia może być z początku duża, lecz może zmniejszać się wraz z upływem czasu. Wówczas można zastosować zabieg neurochirurgiczny, zmniejszający ucisk na nerw lub zmniejszający jego wrażliwość.

Istnieje szereg zabiegów chirurgicznych, które można zastosować: od zastrzyku w celu wykonania blokady nerwu, poprzez zabieg chirurgiczny przez policzek, do operacji na otwartej czaszce i napromieniowania.

Każdy z tych zabiegów ma swoje wady i zalety. Nie ma jednej terapii, która byłaby skuteczna w każdym przypadku. Średnia skuteczność wynosi koło 85%, lecz 25% pacjentów z tej grupy ma w jakimś stopniu nawrót choroby w okresie od roku do 5 lat.

Niektórzy pacjenci twierdzą, że udało im się zredukować lub wyeliminować ból za pomocą terapii alternatywnych, takich jak akupunktura, leczenie chiropraktyczne, autosugestia lub medytacja.




Neuralgia nerwu trójdzielnego
Piotr Zieliński

Neuralgia nerwu trójdzielnego potrafi być jednym z najsilniejszych bóli doświadczanych przez człowieka. Charakteryzuje się silnymi dolegliwościami bólowymi twarzy o charakterze "strzelającym" lub "rwącym".

Co to jest nerw trójdzielny?
Nerw trójdzielny jest jednym z dwunastu nerwów czaszkowych, a właściwie para nerwów trójdzielnych jest jedną z dwunastu par nerwowych. Nerw ten przewodzi - jak kabel elektryczny - czucie dotyku ze skóry na twarzy i na głowie do mózgu, w którym sobie to czucie uświadamiamy. Prawy nerw trójdzielny unerwia za pomocą trzech swoich gałązek prawą połowę twarzy, lewy - lewą. Pierwsza gałązka każdego nerwu wychodzi w okolicy łuku brwiowego, druga pod okiem, trzecia na żuchwie.

Skąd bierze się uczucie bólu neuralgicznego w nerwie trójdzielnym?
Nerw trójdzielny składa się z izolowanych od siebie włókien nerwowych. Ze skóry twarzy biegnie on w kanałach kostnych czaszki, następnie wychodzi z nich do jamy czaszki, i biegnąc przez niewielką przestrzeń nazywaną przestrzenią podpajęczynówkową wchodzi do pnia mózgu. W przestrzeni podpajęczynówkowej znajdują się także tętnice i żyły związane z ukrwieniem mózgu.
Może się zdarzyć, że jakieś naczynie krwionośne uciska na nerw trójdzielny w przestrzeni podpajęczynówkowej, czyli w jamie czaszki. Długotrwały, pulsujący ucisk naczynia na nerw niszczy z czasem ten nerw, a przede wszystkim jego osłonkę izolacyjną - osłonkę mielinową. Zaczyna wtedy dochodzić do zakłóceń w pracy nerwu, być może nawet do swego rodzaju "zwarć" elektrycznych. Te zakłócenia są właśnie przyczyną silnych dolegliwości bólowych, nazywanych neuralgią nerwu trójdzielnego.

Jakie są cechy charakterystyczne neuralgii nerwu trójdzielnego?
Jako że przyczyną neuralgii jest ucisk naczynia na nerw, a zachodzi on najczęściej tylko po jednej stronie, to bóle neuralgiczne również są najczęściej jednostronne. Mogą dotyczyć też tylko jednej albo dwóch gałęzi nerwu trójdzielnego. Odczuwamy wtedy bóle np. w okolicy policzka albo czoła. Bóle mogą też lokalizować się w okolicy szczęki lub żuchwy. Są wtedy bardzo podobne do bólów związanych z chorobami zębów.
Bóle neuralgiczne są często nasilane przez niewielki dotyk jakiejś szczególnie wrażliwej strefy na twarzy.

Jak leczyć neuralgię nerwu trójdzielnego?
Najpierw uczymy się odruchowo unikać bodźców nasilających bóle - np. zmian temperatury, dotykania określonych stref na twarzy lub w jamie ustnej. Leczenie zaczyna się od brania tabletek. Leki skuteczne w przypadku bólów neuralgicznych należą do zwykłych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Na bóle związane z neuralgią pomagają również niektóre preparaty stosowane w leczeniu padaczki.
Jeżeli leczenie tabletkami nie pomaga, należy sięgnąć po metody skuteczniejsze. Do wyboru mamy blokady, niszczenie nerwu różnymi metodami lub leczenie przyczyny dolegliwości - czyli operacyjne odsunięcie naczynia uciskającego nerw trójdzielny w głowie.
Operacja wydaje się być rozwiązaniem najbardziej eleganckim, ponieważ usuwa przyczynę dolegliwości. Polega ona na tym, że wykonuje się w narkozie niewielkie nacięcie skóry i kości za uchem, dochodzi się do nerwu trójdzielnego i odsuwa wszystkie naczynia uciskające ten nerw. Dodatkowo izoluje się jeszcze
przyległe naczynia od nerwu za pomocą małego płatka teflonu.

Do jakiego lekarza należy się udać w celu leczenia neuralgii?
W pierwszym etapie leczeniem neuralgii zajmują się neurolodzy. Jeżeli leczenie tabletkami nam nie pomaga, do rozważenia pozostaje leczenie operacyjne. Wtedy udajemy się do neurochirurga. Niektóre zabiegi na nerwie trójdzielnym wykonują również anestezjolodzy, stomatolodzy i chirurdzy szczękowi.


Ostatnio zmieniony przez Beta dnia Sob 19:15, 27 Lut 2010, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janusz
Mega Papudron



Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 3587
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Chicago
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 21:57, 26 Lut 2010    Temat postu:

dziekuje
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Edyta
Administrator



Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 8046
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:43, 26 Lut 2010    Temat postu:

No Beatka mnie wyprzedziła Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Beta
Mega Papudron



Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 2810
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:47, 26 Lut 2010    Temat postu:

postawisz browarka i bedzie spoko Wink Wink Wink

Ostatnio zmieniony przez Beta dnia Pią 22:49, 26 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janusz
Mega Papudron



Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 3587
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Chicago
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 17:56, 27 Lut 2010    Temat postu:

Przemyslalem Wasze posty i dochodze do wniosku, ze ABR jest metoda badania sluchu w przdziale ucho srodkowe - pien mozgu. W naszym/moim przypadku utrata sluchu nastapila na wskutek dzialania nerwiaka. Ja przed GK nie mialem zadnych z w/w objawow, dopiero po 1/2 roku od GK zaczely wystepowac objawy uboczne w tym j.w. U mnie na poczatku zaczelo sie od promienistych "szczykniec" pomiedzy uchem a zebami lub migdalem. W tym czasie radiacja juz zaczela dzialac na nerwiaka i nerwiak puchl - powiekszal swoje wymiary.Pojawila sie tez otoczka na nerwiaku bardzo widoczna na MRI. Zaczely wystepowac objawy opisany przy dysfuzji nerwu trojdzielnego. Byly niesamowicie dokuczliwe i w zaden sposob nie udalo mi sie ich zmniejszyc. To szczytowanie bolu trwalo 2 lata. Teraz jest lepiej, pieczenie w ustach i jezyka zmniejszylo sie, bol zebow prawie ustapil ale dokuczliwe jest pieczenie policzka i opuchniecie warg oczywiscie po stronie nerwiaka.
W mojej drodze po lekarzach mysle, ze mialem badanie sluchu i pamietam, ze lekarz powiedzial ze za uchem jest przewodzenie nerwu.
Mysle, ze puchnacy guz naciskal na V nerw ( bole ) i jego uszkodzil czy naruszyl. Teraz po obkurczeniu guza pozostaly jednak trwale zmiany V nerwu i dlatego jako jeden z nieliczych narzekam na obustronne pieczenie policzka i spuchiete wargii.
Jak myslicie, czy moje rozumowanie jest sluszne, czy powiniem zrobic ABR czy szukac jakiegos alternatywnego rozwiazania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Beta
Mega Papudron



Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 2810
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:08, 27 Lut 2010    Temat postu:

nie jestem lekarzem ale mysle ze tok twojego rozumowania jest wlasciwy i mysle ze promienie gamma musialy uszkodzic czesciowo nerw V. mysle tez ze badanie ABR nie jest tu konieczne gdyz polega ona na rejestracji potencjalow sluchowych z pnia mozgu z wiec niewele ma wspolnego z nerwem V (oczywiscie to tylko moje rozumowanie). ja na twoim miejscu zastanowilabym sie nad blokada nerwu lub terapa alternatywna np akupunktura.
znalazlam jeszcze dodatkowe informacje w necie i dopisalam je do postu powyzej Smile


Ostatnio zmieniony przez Beta dnia Sob 19:21, 27 Lut 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janusz
Mega Papudron



Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 3587
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Chicago
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 17:50, 10 Paź 2010    Temat postu:

Czy mial ktos z Was akupunkture?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Edyta
Administrator



Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 8046
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:54, 10 Paź 2010    Temat postu:

Jeśli dobrze pamiętam to chyba nikt z forum nie stosował akupunktury. Ale mogę się mylić bo po 5 latach obcowania z nerwiakiem i papudronami mogły mi się lejce poprzestawiać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lilia
Papudronek



Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 1077
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:08, 10 Paź 2010    Temat postu:

hej Janusz:)
ja pytałam teraz na kontroli właśnie o akupunkture i zdecydowanie mi to odradzili, w sumie nie uzasadniając czemu nie. powiedziali tylko ze w przypadku naszego porażenia może zadziałać to na niekorzyść.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janusz
Mega Papudron



Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 3587
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Chicago
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 21:02, 10 Paź 2010    Temat postu:

Dziekuje. Mnie neurolog i nerochirurg zasugerowali, ze ostatnia deska pomacy dla mojej twarzy, moze byc akupunktura. Pewnie zdecydowalbym sie juz wczesniej, ale moje ubezpieczenie nie pokrywa akupunktury a jest ona droga ( 100$ za sesje - dla rencisty to - out )
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lena
Papudron



Dołączył: 12 Sty 2010
Posty: 1482
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Bielsko-Biała
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 0:41, 11 Paź 2010    Temat postu:

Chyba Asik miał...coś mi tak świta
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janusz
Mega Papudron



Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 3587
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Chicago
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 14:33, 11 Paź 2010    Temat postu:

tylko ona jest bez postow na forum
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lena
Papudron



Dołączył: 12 Sty 2010
Posty: 1482
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Bielsko-Biała
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:20, 11 Paź 2010    Temat postu:

JA z nią czasem pogaduje...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aurel
Moderator



Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 983
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Koszalin/Glasgow
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 0:07, 12 Paź 2010    Temat postu:

ja miałam przy ostatnim porażeniu Cool a dodatkowo miałam małe elektrody podczepione do igieł

Ostatnio zmieniony przez aurel dnia Wto 0:09, 12 Paź 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janusz
Mega Papudron



Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 3587
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Chicago
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 15:08, 12 Paź 2010    Temat postu:

Aurel, jaka jest Twoja opinia o akupunkturze?

Lena czy przy okazji moglabys zapytac Asik o akupunkture?

Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lena
Papudron



Dołączył: 12 Sty 2010
Posty: 1482
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Bielsko-Biała
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 17:07, 12 Paź 2010    Temat postu:

Postaram się...

Ostatnio zmieniony przez Lena dnia Wto 18:02, 12 Paź 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aurel
Moderator



Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 983
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Koszalin/Glasgow
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:25, 12 Paź 2010    Temat postu:

Janusz, ciezko mi jest powiedzieć w jakim stopniu aku mi pomogła. Miałam dodatkowo elektrostymulację i masaże, ale aku tez cos tam wniosła. Ciutke bolało przy wkłuwaniu igieł ale do przezycia. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Tiga
kandydat na papudrona



Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 4/4

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:25, 04 Lut 2015    Temat postu: nerw trójdzielny

Co sądzicie o leczeniu radiochirurgicznym w urządzeniu Gamma Knife Perfexion. Jest podobna bezpieczną i skuteczna metoda terapii
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janusz
Mega Papudron



Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 3587
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Chicago
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 5:18, 05 Mar 2015    Temat postu:

Podobno GK jest najskuteczniejsza metoda leczenia Dysfunkcji nerwu trojdzielnego ( TN ). W opisie zwykle przytacza sie objawy TN jako nagly, b. silny przeszywajacy bol. Jest to opis TN typu A lub I. Typ B lub II to ciagly, bol, pieczenie, dretwienie policzka mniej intensywny niz I. Jego pochodzenie nie jest precyzjnie okreslone.
Moj problem polega na tym, ze ja TN zlapalem po naswietlaniu GK jako skutek uboczny zabiegu. Wykonywalem rokrocznie badanie MRI i od pewnego czasu guz sie stale obkurcza, ale nie udalo sie znalez przyczyny mojej dysfunkcji. Jestem 9 lat po GK i zrobilem 2 lata przerwy pomiedzy kontrolnymi MRI, ale wydaje mi sie, ze moja dysfunkcja pogarsza sie. W tym m-cu postaram sie o " odpowiednie " skierowanie i wykonam nastepny MRI.
Trudno z tym zyc i o swira bardzo latwo...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WSZYSTKO O NERWIAKU Strona Główna -> Rehabilitacja
Idź do strony 1, 2  Następny
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin